Dzisiaj - zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią - odbył się w naszej parafii kolejny już koncert muzyki organowej i chóralnej, który poprowadził ks. dr Lucjan Bielas natomiast na organach grała pani Irena Paprocka.

Koncert rozpoczął się utworem "Pastorale" - Loisa Lefebure Wely - francuskiego kompozytora, mistrza improwizacji oraz wyjatkowej techniki gry na pedale organowym.

Chór Cantores Misericordiae Dei powstał w roku 2008 przy parafii Miłosierdzia Bożego w Jaworznie. Założycielką i dyrygentką chóru jest organistka - pani Irena Paprocka. Jest to chór mieszany 4-głosowy.

W wykonaniu chóru usłyszeliśmy:
"Cieszmy się dziś" i "Chrystus Zmartwychwstan jest" w opracowaniu ks. Józefa Łasia,
"Przyjdź Duchu święty" Pawła Bębenka oraz
"Zdrowaś Królewno Wyborna" Andrzeja Koszewskiego.

Następnie wysłuchaliśmy 2 utworów ze suity gotyckiej Boellmanna: "Modlitwa" oraz "Toccata".

Dziś ostatni dzień maja - miesiąca, w którym w szczególny sposób oddajemy cześć Matce Bożej. Kompozytorzy różnych epok chętnie sięgali po i sięgają po tekst Pozdrowienia Anielskiego, pozostawiając po sobie perły muzyki wokalnej. Usłyszeliśmy kolejno trzy wersje "Ave Maria" w wykonaniu solistów z towarzyszeniem organów:
Ave Maria - Counoda - Bacha wykonał Dawid Mroczek - tenor;
Ave Maria Cacciniego - zaśpiewał 8-letni Paweł Paprocki - sopran;
Ave Maria Petra Chalopuskiego (współczesnego czeskiego kompozytora) - zaśpiewała Katarzyna Stobrawa - mezzosopran.

Kolejny utwór jaki mieliśmy okazję wysłuchać to "Litanies" Jehana Alaina.
Jehan Alain - francuski kompozytor i organmistrz - w utworze "Litanies" zawarł prolog o treści:
"Kiedy dusza chrześcijańska nie ma już nic do powiedzenia z rozpaczą błagając o miłosierdzie Boga - powtarza bez przerwy to samo wołanie z zapalczywą wiarą. Rozum osiąga swój kres, tylko wiara nadal się wzmacnia."
Utwór Litanies jest wielce efektowny, który jak sam kompozytor zalecał - należy grać motorycznie, bez przerw i dłuższych oddechów, sugerując, że po wykonaniu tego utworu organista powinien odczuwać ogromne zmęczenie. Litanies jest utworem wielobarwnym jak sama modlitwa, raz głośna, pełna dramatyzmu, czasem dziękczynna lub błagająca, kiedy grzmi majestat Boży, a dusza woła o zmiłowanie.


Na zakończenie koncertu wysłuchaliśmy "Alleluja" Gordona Younga.

Bardzo dziękujemy pani Irenie Paprockiej za przygotowanie tego wspaniałego koncertu, a widząc jej zaangażowanie, napewno nie będziemy musieli długo czekać na następne.