Boże Narodzenie 2009

25 grudzień 2009

img

"Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły
wyśpiewują chwałę Bogu żywioły,
radość ludzi wszędzie słynie,
Anioł budzi przy dolinie
pasterzów co paśli pod borem woły..."
Cicha Noc… Święta Noc… Jedyna i niepowtarzalna w dziejach ludzkości. Noc miłości. Niech więc cisza tej wigilijnej nocy i świąteczna zaduma pomogą nam głębiej przeżyć tajemnicę Narodzenia Pańskiego i z sercem pełnym nadziei pod opieką Matki Jezusa wkroczyć radośnie w dni Nowego Roku.
Błogosławieństwa Bożej Dzieciny dla wszystkich parafian życzą:
ks. proboszcz, ks. wikariusz oraz zespół redakcyjny strony.

wizyta duszpasterska

III Niedziela Adwentu - Gaudete

13 grudzień 2009

img Dzisiaj już 3 niedziela adwentu - radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa.
"Bracia. Radujcie się zawsze w Panu… Pan jest blisko! A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, niechaj strzeże serc waszych i myśli w Chrystusie Jezusie, Panu naszym"
Adwent składa się z dwóch odrębnych okresów:
I - czasu, w którym kierujemy nasze serca ku oczekiwaniu powtórnego przyjścia Jezusa w chwale na końcu czasów (okres od początku Adwentu do 16 grudnia włącznie);
II - czasu bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię.

Czekam na Ciebie Jezu mój mały
ciche błaganie ku niebu ślę
Twojego przyjścia czeka świat cały
sercem gorącym przyzywam Cię.
Spójrz tęskniony na tej ziemi
przybądź Jezu pociesz nas
szczerze kochać Cię będziemy
przyjdź o Jezu, bo już czas...

Spotkania Mężczyzn św. Józefa

11 grudzień 2009

img Wszystkich chętnych mężczyzn z naszej parafii zapraszamy na kolejne spotkanie Mężczyzn św. Józefa, które odbędzie się w naszym kościele w środę 16 grudnia 2009 po Mszy św.Wspomnienie św. Mikołaja biskupa

06 grudzień 2009

img Św. Mikołaj urodził się prawdopodobnie w bogatej rodzinie zamieszkałej w Patarze w Lycji (prowincja Azji Mniejszej). Wybrany został biskupem zaniedbanej podówczas diecezji Myry, którą zarządzał z wielką troską i wiarą. Tam właśnie zasłynął swą świętością, zapałem i cudami.
Do św.Mikołaja ludzie modlą się w różnych intencjach.
Jest uważany jako szczególny orędownik przy różnych chorobach.
U biskupa pomocy szukają także ludzie podróżujący na lądzie i morzu, znajdujący się w niewoli wroga, będący w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej, mający problemy rodzinne. Ponadto uważany jest za świętego sprawującego opiekę nad rodziną, patrona wdów i sierot.
W tradycji katolickiej św. Mikołaj jest patronem: bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy.
W ikonografii św. Mikołaj przedstawiany jest w stroju biskupa rytu łacińskiego lub greckiego. Czasem ukazywany jest też jako: młody mężczyzna wrzucający trzy złote kule w okno trzech biednych dziewczyn; przywracający życie niesłusznie powieszonemu człowiekowi; ratujący rozbitków z wraku statku; wskrzeszający troje dzieci; jako noworodek chwalący Boga. Jego atrybutami są m.in.: anioł z mitrą, chleb, trzy złote kule na księdze lub w dłoni, pastorał, księga, kotwica, trzy sakiewki, okręt, worek prezentów.

Miłosierny Boże, wołamy o Twoją łaskę
za wstawiennictwem św. Mikołaja, biskupa,
czuwaj nad nami wśród wszelkich niebezpieczeństw,
abyśmy mogli bez przeszkód kroczyć drogą wiodącą do zbawienia.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Wspomnienie św. Barbary - patronki górników i nie tylko

29 listopad 2009

img Św. Barbara - patronka: górników, umierających, budowniczych, a także obok św. Floriana, strażaków.
Żyła na przełomie III i IV wieku. Jest czczona jako święta dziewica i męczennica.
W ikonografii św. Barbarę ukazywano przede wszystkim jako patronkę dobrej śmierci w koronie i aureoli, w płaszczu z welonem, trzymającą palmę męczeństwa, kielich z hostią lub monstrancję lub wsparta na mieczu, od którego zginęła. Często w tle umieszczano wieżę, w której była wieziona, z trzema oknami symbolizującymi Trójcę Świętą.
W piątek - 04 grudnia 09 - o godz. 8.00 bądzie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji górników i emerytów górniczych z naszej parafii oraz ich rodzin.

Św. Barbaro patronko nasza
Do Ciebie ufny prowadzim wzrok
Ciebie kopalni głąb nie przestrasza
Ty światłem lica rozpraszasz mrok
Prowadź górniczą brać naszą szarą
Święta Barbaro

Wspomnienie św. Cecyli - patronki muzyki kościelnej

22 listopad 2009

img Święta Cecylia najprawdopodobniej żyła na przełomie II i III wieku, za czasów papieża Urbana. Jako chrześcijanka złożyła ślub czystości. Mimo że zmuszono ją do małżeństwa z poganinem Walerianem, nie tylko nie złamała ślubu, lecz jeszcze pozyskała dla Chrystusa swego męża i jego brata Tyburcjusza. Wszyscy troje ponieśli śmierć męczeńską przez ścięcie. Jak podają źródła, Cecylia zmarła zasłuchana w śpiew chórów anielskich. W roku 821, w katakumbach św. Kaliksta, odnaleziono nietknięte ciało św. Cecylii, a następnie złożono w bazylice jej poświęconej na Zatybrzu w Rzymie.
W średniowieczu patronem muzyki był św. Jan Chrzciciel.
Gdy w XV wieku wydrukowano Passio Sancte Ceciliae, zwrócono uwagę na zdanie: "Cecylia, grając na organach, śpiewała samemu Bogu".
Od 1561 roku św. Cecylia stała się patronką muzyki w całym Kościele katolickim. W 1583 roku Papież Grzegorz XIII powołał Kongregację Muzyków Rzymskich pod jej patronatem, a rok później ufundował w Rzymie bractwo muzyczne, które również oddano pod opiekę św. Cecylii. I tak do dziś św. Cecylia patronuje muzyce kościelnej.
Jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych.
W ikonografii św. Cecylia przedstawiana jest jako orantka. Późniejsze prezentacje ukazują ją w tunice z palmą męczeńską w dłoni. Czasami gra na organach. Jej atrybutami są: anioł, instrumenty muzyczne - cytra, harfa, lutnia, organy, płonąca lampka, miecz, wieniec z białych i czerwonych róż - oznaczających jej niewinność i męczeństwo.

Spotkania Mężczyzn św. Józefa

26 wrzesień 2009

img W naszej parafii w dniu 16 września 2009r odbyło się inauguracyjne spotkanie Mężczyzn św. Józefa. Spotkania odbywać się będą w cyklu miesięcznym, w każdą trzecią środę miesiąca. Są one skierowane do męskiej części kościoła, która w równej mierze jest odpowiedzialna za sprawy głoszenia dobrej nowiny. Kolejne spotkanie będzie 14 października 2009r., na które serdecznie zapraszamy prawdziwych mężczyzn, odważnych i pragnących stoczyć walkę z samym sobą o życie - życie w pełni.

więcej

"Pójdź za mną..."

09 sierpień 2009

logo Zapraszamy na kolejną - 213 - pieszą pielgrzymkę z Jaworzna na Jasną Górę pod przewodnictwem ks. Stanisława Janickiego, która rozpocznie się 3 września tradycyjnie Mszą św. o godz. 9.00 w Kolegiacie św. Wojciecha.
Zapisy będą przyjmowane od 17 sierpnia 09 w kolegiacie św. Wojciecha w Jaworznie:
- w dni powszednie od godz. 8.00 do 9.00 oraz od 19.00 do 19.30;
- w niedzielę - po każdej Mszy św.

Przyjaciel Zakonu św. Pawła

02 sierpień 2009

medalmedall O. Izydor Matuszewski - Generał Zakonu Paulinów - nadał ks. proboszczowi Stanisławowi Janickiemu tytuł Przyjaciel Zakonu św. Pawła I Pustelnika
Wręczenie medalu nastąpiło 28 kwietnia na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiego Sympozjum Mariologiczno-Maryjnego z udziałem m.in. kierowników pielgrzymek pieszych, zdążających latem do Częstochowy.
Ks. Janicki już 32 razy prowadził pieszą pielgrzymkę z Jaworzna, zawsze w terminie od 3 do 8 września, a potem w październiku wraca na Jasną Górę z pielgrzymką autokarową.
W Tygodniku Katolickim NIEDZIELA - nr 31 - można przeczytać więcej o pasji pielgrzymowania ks. proboszcza.

Wspomnienie św. Krzysztofa

19 lipiec 2009

krzysztof W najbliższą sobotę przypada wspmnienie św. Krzysztofa - patrona podróżników.
Z tej okazji w niedzielę - 26 lipca - po każdej Mszy św. będzie błogosławieństwo kierowców oraz poświęcenie pojazdów.
Ponieważ jest okres wakacji - czas wzmożonego ruchu na drogach, warto przypomnieć:
- modlitwę przed podróżą:
"Boże, daj mi bystre oko i pewną rękę, abym na drogach nikomu nie wyrządził krzywdy. Naucz mnie używać pojazdu dla dobra bliźnich i pohamuj pokusę prędkości. Nie pozwól, Dawco życia, abym stał się przyczyną śmierci lub kalectwa, a także zachowaj mnie od nieszczęścia i wypadku. Amen."
- modlitwę po podróży:
"Panie Boże, dzieki Ci za bezpieczną i kulturalną jazdę, za szczęśliwe i pomyślne dotarcie do celu mej podróży. Chwała Ojcu i Synowi..."

"Święty Krzysztofie, patronie nasz,
bądź z nami w czasie podróży, strzeż i wspieraj nas,
abyśmy byli zawsze życzliwymi i trzeźwymi kierowcami."

Uroczystość Bożego Ciała

11 czerwiec 2009

boze cialo Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej - procesja do czterech ołtarzy - w tym roku nieco zmienioną trasą.
Mszę św. oraz procesję poprowadził ks. dr Mariusz Karaś.

"Uroczysty dzień Komunii..."

07 czerwiec 2009

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej - to w naszej parafii dzień szczególny dla dzieci klas drugich Szkoły Podstawowej. Po raz pierwszy przyjmują do swego serca Pana Jezusa przystępując do I Komunii św. Otoczmy modlitwą te dzieci oraz ich rodziny.

Uroczysty dzień Komunii
jest największą mą radością,
Jezus żywy w moim sercu
dziś objawił miłość swą...

Koncert muzyki organowej oraz chóralnej

31 maj 2009

koncert muzyki organowej Dzisiaj - zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią - odbył się w naszej parafii kolejny już koncert muzyki organowej i chóralnej, który poprowadził ks. dr Lucjan Bielas natomiast na organach grała pani Irena Paprocka. więcej... . zobacz zdjęcia

Koncert muzyki organowej oraz chóralnej

24 maj 2009

koncert muzyki organowej 31 maja 2009 roku o godz. 12.30 (po mszy św. o godz. 11.30) w budynku kościoła naszej parafii odbędzie się koncert muzyki organowej oraz chóralnej. Serdecznie zapraszamy. Szczegóły na plakacie .
Sakrament Bierzmowania

18 maj 2009

Dzisiaj o godz. 18.00 ks. biskup Piotr Skucha udzielił młodzieży klas trzecich gimnazjum naszej parafii Sakramentu Bierzmowania.

Uroczystość św. Stanisława

08 maj 2009

Święty Stanisław - główny patron Polski, ale także patron naszego księdza Proboszcza. Z tej okazji dzisiaj na Mszy Św. o godz. 18.00 modliliśmy się w intencji naszego ks. Proboszcza, a po Mszy była okazja do złożenia życzeń. zobacz zdjęcia

Niedziela Miłosierdzia Bożego

19 kwiecień 2009

Dziś uroczystość odpustowa w naszej parafii ku czci Miłosierdzia Bożego. O godz. 11.30 sumę odpustową odprawi i wygłosi kazanie ksiądz Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa naszej diecezji - ks. dr Mariusz Karaś. O godz. 15.00 - Godzina Miłosierdzia Bożego - wystawienie Najświętszego Sakramentu i śpiewana Koronka do Miłosierdzia Bożego, o godz.15.30 popołudniowa Msza św. Również dzisiaj gościmy alumnów naszego Seminarium na Niedzieli Powołań.


  • powrót